Open Directory Project ... ukážeme Vám to co chcete vidět Vy a ne to co chtějí obchodníci a propagátoři 
Úvod | Proč používat ODP | Jak přidat odkaz | Staňte se editorem | Diskuze | Blog
Katalog DMOZ.org postihl rozsáhlejší výpadek editační aplikace a s tím související nefunkčnost navrhování odkazů či jejich aktualizace. Katalog pro veřejnost jako takový je i nadále funkční. Navrhovatele odkazů prosíme o trpělivost. Více informací v příspěvku Výpadek editační aplikace.

Proč používat ODP? K čemu je to vůbec dobré pro obyčejného uživatele?

      Open Directory Project (ODP někdy také DMOZ) je největší lidmi editovaný katalog stránek na internetu. Vytváří ho obrovská skupina dobrovolných editorů a tak vzniká seznam zhodnocený lidmi "z oboru". Cílem není vytvořit katalog všech stránek na Internetu, ale spíše výběr toho nejlepšího, proto editoři zařazují většinou jen kvalitní a informačně hodnotné stránky. Součástí katalogu je také sekce věnovaná stránkám v českém jazyce. Do katalogu můžete navrhovat své stránky a nebo se můžete stát přímo jeho editorem.


      Běžný uživatel internetu může použít pro vyhledávání informací dva základní typy vyhledávačů. Vyhledávače fulltextové, které pomocí odkazů procházejí internetové stránky a jejich obsah si kopírují do obrovské databáze, ve které potom můžete vyhledávat. Tyto vyhledávače vám vlastně umožňují prohledávat obsah internetových stránek. A nebo je možné použít vyhledávače katalogové - to jsou seznamy stránek doprovázené krátkým popiskem řazené do nějaké struktury. I v nich lze samozřejmě vyhledávat, ale jen v titulcích a popiscích odkazů. Tyto vyhledávače jsou však spíše určeny pro listování odkazů zařazených v různých kategoriích. Podle toho co hledáte si vyberete příslušnou kategorii a prohlížíte si nabízené odkazy. Dále se budeme zabývat jen katalogovými vyhledávači, protože právě mezi ně ODP patří. Pokud chcete nějaký fulltextový vyhledávač můžete vyzkoušet například Jyxo, Google a nebo spoustu dalších, ale jistě přijde chvíle, kdy sáhnete spíše po katalogovém vyhledávači.

      Open Directory Project je klasický katalogový vyhledávač, kde jsou odkazy zařazovány do tématických a regionálních kategorií. Jedná se tedy o něco podobného jako je Seznam, Atlas, Centrum a podobné servery. Narozdíl od těchto portálů nenaleznete v ODP žádné služby typu chat, e-mail, zpravodajství, ale ani žádné reklamy, protože ODP nechce být portálem, ale chce být kvalitním nezaujatým katalogem internetových stránek. Jenže výše uvedené portály však mají také katalogy, tak proč používat nějaké ODP? ODP je narozdíl od výše uvedených portálů nekomerční a nesklouzlo ke zvýhodňování určitých odkazů za tučnou provizi. V adresáři ODP jsou si všechny stránky rovny, nikdo není zvýhodňován ani znevýhodňován a díky tomu v ODP najdete to co hledáte vy a ne to co si přejí obchodníci a propagátoři. Cílem adresáře rovněž není vytvořit katalog všech stránek na internetu, ale jen těch opravdu kvalitních (spíše vytvořit výběr toho nejlepšího).

      Pokud něco hledáte v katalogu na komerčním portálu zpravidla vám nejdříve nabídne odkazy, za které si jejich majitel zaplatil a teprve na dalších pozicích (většinou až na dalších stránkách) naleznete odkazy, jejichž majitel neplatí portálu za lukrativnější zobrazení svého obsahu. Máte tak velice zkreslený přehled nabízených stránek. Pokud například chcete srovnat nabídku nějakých služeb budete pravděpodobně srovnávat nabídku těch společností, jejichž odkazy jsou na první maximálně druhé stránce výpisu, kde jsou většinou jen společnosti, které za umístění odkazu platí nemalé peníze. Ve vašem srovnání pak chybí společnost, která může nabízet třeba kvalitnější nebo levnější služby (už jen třeba proto, že nehodlá platit tisíce ročně různým serverům a zvyšovat tak cenu svých výrobků). Jistě také existují firmy (zejména ty menší), které takovou reklamu vůbec nepotřebují, protože nabízejí kvalitní služby za rozumnou cenu a jejich jméno se pomalu ale jistě šíří v povědomí díky jejich výsledkům. V případě katalogu ODP vám nic takového nehrozí, protože žádné stránky neupřednostňuje.

      Přidat nějakou stránku do komerčního katalogu není žádný problém. Některé katalogy zatřídí odkaz hned, některé ho nechají zkontrolovat správci katalogu. Mám však zkušenosti, že i když je odkaz kontrolován lidmi stejně většinou na jeho popisku zůstane to, co je zadáno při vložení stránky i když to nemusí odpovídat obsahu stránek. Všechny stránky zařazované do katalogu ODP jsou kontrolovány editory, kteří důrazně dbají na to, aby byly zařazovány kvalitní stránky a popisek odpovídal obsahu, který na stránce uživatel najde. Tvůrci stránek to asi rádi nevidí, ale většinu popisků měníme - popisky tak neslouží tvůrcům stránek k navození dojmu jak je dobrá jejich stránka, ale slouží vám pro snazší orientaci co skutečně stránka nabízí.

      Katalog ODP také striktně dodržuje zařazování odkazů do správných kategorií, aby bylo možné snadno najít to co uživatele zajímá. Pokud se podíváme na některé komerční portály zjistíme, že je spousta odkazů zařazena v nevyhovujících a neodpovídajících kategoriích. Abych byl konkrétní podívejme se například na některé známé české katalogové vyhledávače a třeba do kategorie Internet, kde jak vidíte je spousta odkazů, které by měli být zařazeny do podkategorií jako například připojení k internetu, internetové aplikace, webhosting, domény a další. Jak se pak v takovém katalogu vyznat když odkazy nejsou soustředěny v příslušných podkategoriích, ale různě rozházeny v jiných kategoriích pravděpodobně za účelem, aby je viděl každý, kdo se tou konkrétní kategorií prohrabuje, ale aby je nenašel ten, kdo se dívá do konkrétní kategorie, ze které něco potřebuje. Tím, že katalog ODP spravují opravdoví zájemci o práci na takovém projektu (a často zkušení lidé v oboru kategorie, kterou editují) je dosaženo mnohem větší přehlednosti a uživatelského komfortu.

      Říká se: "Hloupý kdo dává a hloupější kdo nebere". Editoři katalogu ODP se dobrovolně a bez finanční odměny (mají pouze duševní odměnu, že vykonali dobrou práci) snaží vytvořit co nejkvalitnější a nejpřesnější katalog internetových stránek a dát ho zdarma k dispozici všem. Všeobecně je známo, že když se někde něco rozdává zadarmo je to velmi rychle rozebráno (už dlouho jsem si nepřečetl Metro a pravidelně chodím kolem distribučních míst:-) ať je kvalita rozdávaného jakákoliv. ODP však nabízí mnohem kvalitnější informace než komerční portály, které si nechávají platit za lepší umístění odkazu a navíc vám nabízí slušnou dávku reklamy. Na druhou stranu nabízejí další služby jako již výše zmíněný chat, e-mail, zpravodajství atd. Zkrátka ODP zdarma nabízí jen svůj katalog, nicméně kvalitnější než poskytují jiní. Proč to tedy nevezmete i vy, když ho právě pro vás pracně tvoříme?

      Nevěříte v kvalitu ODP? Zkuste ve vašem oblíbeném katalogu vyhledat toto spojení běžešelemovací růčovičky. Pak si případně odmyslete odkazy, které jsou zařazeny v kategoriích typu nepoužitelné stránky a prohlédněte si stránky, které vám zbudou. Opravdu vám váš oblíbený katalog nabídl stránky s kvalitním použitelným obsahem? Jak asi funguje katalog, který takové stránky zařadí? V katalogu ODP jsem takový odkaz nenašel ani jednou.

      Poslední dobou můžete v médiích zaznamenat reklamy na komerční portály. Takovou reklamu si ODP dovolit nemůže, protože si nevydělá ani korunu. Jediné co si můžeme dovolit jsou takovéto informační stránky, které pro vás dělají editoři ve svém volném čase bez odměny (teda kromě pocitu, že dělají něco pro společnost). Využijte prosím naší nabídky, nic vás to nestojí, ale může vám pomoci.

Jak začít pracovat s katalogem ODP?
      S katalogem ODP se pracuje stejně jako s katalogem například na Seznamu a to tak, že si prostě nalistujete tématickou kategorii, ze které něco potřebujete a v ní naleznete nabízené odkazy. Protože katalog ODP schraňuje odkazy z celého světa a v různých jazycích doporučuji vám začít v sekci World/Česky věnované českým stránkám. Na internetu existují i katalogy zaměřené na regiony - i to vám ODP může nabídnout - české stránky věnované regionům naleznete v sekci World/Česky/Regiony (pro celý svět) a v sekci World/Česky/Regiony/Evropa/Česká_republika (pro regiony v České republice). U každé kategorie jsou odkazy na stejnou kategorii v jiném jazyce (v případě, že nějaká existuje) a pokud nenaleznete požadované informace mezi českými stránkami a umíte nějaký cizí jazyk můžete se velmi jednoduše podívat jaké stránky jsou k dispozici v jiných jazycích bez nutnosti znovu listovat kategoriemi. Drtivou část obsahu katalogu tvoří sekce se stránkami v anglickém jazyce.

      Výše uvedená charakteristika platí pro celý katalog a samozřejmě také pro českou část. I v české části nedochází k žádnému zvýhodňování stránek, i v české sekci se snažíme o co nejpřesnější zařazení stránek do správné kategorie s popisky informujícími o tom co opravdu stránka obsahuje. Tedy i českou sekci vytváříme co možná nejkvalitněji, ale velice nás trápí nedostatek editorů. Mnohé kategorie editora nemají a vyšší editoři nemohou stihnout zařazovat všechny odkazy. V kategoriích bez editora trvá zařazení odkazu většinou déle a kategorie jsou ochuzeny o odkazy, které by si rozhodně zasloužily a které bychom tam rádi všichni viděli. Tato situace nás velmi mrzí, ale naše síly na to nestačí. Noví editoři jsou velice vítáni. Editorem může být úplně každý, stačí jen zájem pomoci (žádné speciální znalosti internetu nebo počítačů vůbec nejsou potřeba). Editování zabere tolik času, jak velkou kategorii si zvolíte. Máme velké množství malých kategorií, které zaberou na počátku maximálně několik prvních hodin práce a pak jen třeba dvakrát do měsíce zařazovat nové odkazy, kterých v malých kategoriích mnoho nebude, takže editování nemusí být vůbec časově náročné jak si to představuje asi většina z vás. A věřte nám, že každá pomoc byť jen malá a pro vás možná nevýznamná má pro katalog ODP nenahraditelnou cenu. Více informací o tom co by znamenalo stát se editorem naleznete na stránce staňte se editorem.

      Všichni nám však můžete pomoci tím, že budete ODP používat a šířit povědomí o něm mezi lidmi, protože když bude ODP používat víc lidí je větší pravděpodobnost, že se bude hlásit i více editorů a že spolu s nimi bude růst adresář ODP ve prospěch celé společnosti.Úvod | Podrobnější informace | Směrnice adresáře | Kategorie World/Česky | Katalog pro děti a mládež
Proč používat ODP | Jak přidat odkaz do ODP | Staňte se editorem | Diskuzní fórum | Odkazy

Tyto stránky pro vás ve svém volném čase vytvořili editoři české sekce adresáře ODP World/Česky.
Připomínky ke stránkám (co zde postrádáte, co by chtělo trošku rozvést atd.) pište prosím do tohoto diskuzního fóra.


Moji propagaci katalogu Open Directory Project podporuje Starhosting - profesionální webhosting, serverhosting a registrace domén.[CNW:Counter]